De Molenberg in Groenlo, een plek waar veel verpleegkundigen en verzorgenden werken. Foto: Mark Ebbers

De Molenberg in Groenlo, een plek waar veel verpleegkundigen en verzorgenden werken. Foto: Mark Ebbers

Minder studenten begonnen aan opleiding verpleegkunde of verzorgende

DEN HAAG/REGIO - De instroom van nieuwe mbo-studenten verpleegkunde is in het studiejaar 2023/’24 met 20% afgenomen vergeleken met twee jaar eerder. In dat jaar was er een piek in de instroom. Ook bij de hbo-studie verpleegkunde daalde het aantal nieuwe studenten in die periode, met 26%. De instroom van mbo-studenten verzorgende IG (individuele gezondheidszorg) nam zelfs met een derde af. Dit komt naar voren uit nieuwe cijfers van het CBS uit het onderzoeksprogramma Arbeidsmarkt Zorg en Welzijn.

Aan het begin van het studiejaar 2023/’24 startten zo’n 9.000 mensen de opleiding tot mbo-verpleegkundige en bijna 7.000 de opleiding tot hbo-verpleegkundige. Twee jaar daarvoor waren dit er nog respectievelijk 11.000 en 9000. Bij de mbo-opleiding verzorgende IG nam het aantal nieuwe studenten af naar bijna 7.000 nieuwe studenten in het lopende studiejaar tegenover 10.000 twee jaar eerder.

Het beeld over twee jaar geleden is wat vertekend. Dat het aantal nieuwe mbo-studenten in 2021/’22 hoger lag dan de jaren ervoor, komt deels doordat meer geslaagden zich aanmeldden voor een vervolgopleiding na versoepelingen van het centraal schriftelijk examen (als gevolg van de lockdowns tijdens de coronapandemie). Bovendien was er door de coronapandemie extra aandacht voor de krapte in de zorg.

De afgelopen jaren nam het totaal aantal nieuwe mbo-studenten in de opleidingen in zorg en welzijn ook af. In studiejaar 2023/’24 startten ruim 67.000 studenten een opleiding in zorg en welzijn, tegen 73.000 twee jaar eerder, een afname van zo'n 8%. Bij de overige opleidingen in het mbo daalde het aantal nieuwe studenten met 3%. Een derde van alle nieuwe mbo-studenten volgt een opleiding in zorg en welzijn.

In studiejaar 2023/’24 startten ongeveer 45.000 studenten een hbo-opleiding in de sector zorg en welzijn. In 2021/’22 waren er nog 48.000 nieuwe studenten. Een daling van 6%. Ook in het hbo volgt ongeveer een derde van alle nieuwe studenten een opleiding in zorg en welzijn.