Ina Veldhuizen. Foto: Roel Kleinpenning

Ina Veldhuizen. Foto: Roel Kleinpenning

foto Roel Kleinpenning

Na 11 jaar verruilt Ina Veldhuizen Doetinchem voor Wageningen

De predikant verlaat de plek waar ze veel ruimte kreeg

Door Walter Hobelman

DOETINCHEM – Het is puur toeval, maar wel een leuk detail. Elf jaar geleden begon predikant Ina Veldhuizen op 3 maart aan haar werk in Doetinchem en afgelopen zondag, 3 maart 2024 heeft ze afscheid genomen van de Protestantse gemeente in Doetinchem en gaat ze aan de slag in Wageningen.

Als tiener werd Ina al getriggerd door ‘het geloof en de bijbel’. “Het was het begin van een lange zoektocht. Ik ontdekte dat God door dat ‘oude boek’ tot me sprak. Wat lastig was lag vooral in het feit dat mensen een verschillende uitleg van de bijbel hadden en uiteenlopende conclusies trokken.” Door veel te lezen vond Ina haar weg en besloot ze theologie te gaan studeren. “In die tijd was de weg naar het ambt voor mij gesloten, maar gaandeweg begon men daar anders naar te kijken. Reden voor mij om, toen ik vierentwintig was, alsnog verder te gaan studeren.”

De predikant ontdekte dat elke kerkelijke stroming haar eigen waarden heeft en dat de Geest mensen op hun eigen plek inspireert en bezielt. “God gaat met ieder mens een eigen weg. Dat vraagt moed om zekerheden los te laten en te kijken waar je uitkomt. Daarbij is het niet relevant wat andere mensen daarvan vinden of denken.”
Toen Veldhuizen elf jaar geleden begon in De Wingerd in Doetinchem trof ze daar een ‘open kerk’ aan. Iets dat in de jaren daarna steeds verder uitgebouwd werd. “We zijn zeven dagen per week tussen 10 en 12 uur open (in de wintermaanden op maandag tot en met donderdag tot 15.00 uur, WH) en kan men binnenlopen voor een bakje koffie en een gesprek.”
Volgens Ina zit de waarde van ‘de kerk’ juist in dit soort dingen. “De kerk en geloof kunnen behoorlijk nutteloos lijken, maar zijn bijzonder zinvol of waardevol. Ik zou het zelfs ‘heel belangrijk’ willen noemen. Op zondagmorgen bij elkaar komen om liefde te oefenen, verhalen te delen, genade te geven en te ontvangen en een gemeenschap te vormen heeft zin. Het is voor mensen goed om een moment in de week te hebben dat men apart zet en waarin men even niet bezig is met aandeelkoersen, geld verdienen of je gelijk willen halen ten koste van iemand anders.”

Ruim 200
gasten waren
aanwezig
tijdens het
afscheid

De afscheidnemende predikant omschrijft De Wingerd als "een mooie gemeente, waar ik veel ruimte heb gekregen om dingen uit te proberen en op mijn manier te doen. Men is zorgvuldig in de omgang met mensen en een inspiratiebron voor velen om op allerlei manieren betrokken te zijn bij mensen in de buurt. Via de voedselbank, het platformarmoede bestrijding of op andere wijze. Het omzien naar elkaar staat hier hoog in het vaandel.”
"God is groter dan de kerk”, zegt Ina en ze is er van overtuigd "dat God Zijn eigen gang wel gaat met de mensen. Ik zie ‘de kerk' ook niet als ‘mijn kerk'. Mijn taak is om de verhalen levend en hoog te houden, mensen aan te sporen om te blijven omzien naar elkaar en dat met plezier en vertrouwen te doen. De zegen is aan God.”

Tijdens de afscheidsdienst sprak Ina over hetzelfde bijbelgedeelte als elf jaar geleden. Over de ranken aan de wijnstok. "Voed je eigen geloofsleven”, gaf ze de aanwezigen mee. “Je mag soms best een tijdje leven in de luwte maar dat moet niet altijd doorgaan. Ranken groeien naar het licht, van binnenuit via het sap van de wijnstok.” Na afloop van de dienst was er volop gelegenheid om afscheid van Ina en haar partner Annelies te nemen. Ruim 200 gasten maakten van die gelegenheid gebruik.

Ina Veldhuizen met haar partner Annelies Bik tijdens het afscheid. Foto: Roel Kleinpenning