Tussen twee minuten stilte en eredivisiedromen

Mei is zonder twijfel de mooiste maand van het jaar. Dat zeg ik niet alleen omdat ik dat ook echt vind, maar omdat de winter van mij per direct afgeschaft mag worden. Geef mij maar voorjaar: langere dagen, warmere temperaturen en dat eerste moment waarop je zonder jas naar buiten kunt en denkt "ja hoor, we zijn er weer." Excuses hierbij aan alle hooikoortspatiënten.

En dan hebben we het nog niet eens over de vrije dagen. Want mei is, naast mooi, vooral gul. Koningsdag is inmiddels achter de rug als je dit leest — de oranje dampen zijn net opgetrokken in de binnenstad waar nog een verdwaald oranje attribuut herinnert aan een mooie dag — en dan begint het grote vooruitkijken. Want mei trakteert.

Mijn eigen verjaardag op 4 mei is altijd een bijzondere. Als kind heb ik er bijna-traumatische ervaringen aan overgehouden. Daar zat ik dan, feestmuts op, klaar voor cadeaus en taart… en hoppa, twee minuten stilte. Familie die me streng aankeek omdat ik nog niet begreep waarom ik niet mocht praten. Al tientallen jaren inmiddels respecteer ik die stilte te allen tijde. Maar het blijft een komisch gezicht: een kamer of terras met bezoek van de kids, iedereen zwijgend, terwijl ik jarig ben. Het hoort erbij, het is traditie, en eerlijk is eerlijk: het maakt mijn verjaardag uniek.

De dag erna, 5 mei, is het Bevrijdingsdag. Als Rijksoverheidsambtenaar heb ik het geluk dan altijd vrij te zijn. Dat voelt een beetje als een bonuslevel in een computerspel: je hebt er niets extra’s voor gedaan, maar je krijgt het toch.

Daarna schuiven we door richting Hemelvaart op 14 mei. Ook altijd leuk, al doe ik niet aan dauwtrappen. Op 15 mei staat er nog een leuk feestje in de agenda en dan komt het Pinksterweekeinde op 24 en 25 mei. Voor veel mensen blijft Pinksteren een soort mysterieus lang weekend, dus even in het kort: het draait om het moment waarop de Heilige Geest — ook wel de ‘Trooster’ — bij de apostelen neerdaalde en hen een flinke dosis inspiratie gaf om het evangelie te verspreiden. Dat gebeurt vijftig dagen na Pasen en tien dagen na Hemelvaart.

En alsof dat nog niet genoeg is, hebben we natuurlijk de Keuken Kampioendivisie play-offs. Mijn cluppie doet ook weer mee, dus dat zorgt voor spanning, hoop en heel veel blauw-witte emotie bij mij en alle andere Superboeren.

Als de maand mei voorbij gevlogen is, wordt het tijd om vooruit te kijken naar de zomervakantie. Nog even geduld, maar voor je het weet staat die ook voor de deur.

Ja, mei is een mooie maand. Met mooie dagen, vrije dagen, leuke activiteiten en hopelijk mooi weer. En ... misschien wel een promotie naar de eredivisie.