Anita Peters en Daphne Rensen. Foto: Roel Kleinpenning
Anita Peters en Daphne Rensen. Foto: Roel Kleinpenning Foto Roel Kleinpenning

‘Eigenlijk zou iedereen een dagje in een rolstoel moeten zitten om te zien hoe dat is'

Fototentoon-stelling van de Zonnebloem vertellen verhalen

DOETINCHEM - ‘Samen onbeperkt vooruit’ is de naam van de fototentoonstelling van de Zonnebloem, waarin negentien mensen met een lichamelijke beperking hun verhaal delen. Zij kunnen onvoldoende deelnemen aan de samenleving door drempels bij deuren, ongeschikte toiletten en onbegrip van anderen. Het doel van de tentoonstelling is om op deze manier bewustwording te creëren rondom mensen met een lichamelijke beperking.

Van 2 tot en met 22 juni wordt een groot deel van de Hamburgerstraat in het centrum van Doetinchem aangekleed met de fototentoonstelling. Tien blokken portretteren negentien mensen met een lichamelijke beperking. Aan de zijkant van de foto’s vertelt ieder over zijn of haar ervaringen met de toegankelijkheid in Nederland. De reizende tentoonstelling was al in verschillende gemeenten te zien, nu is het de beurt aan Doetinchem.

"Je moet áltijd vermelden dat je in een rolstoel zit", vertelt Anita Peters. Anita is 65 jaar, moeder van drie kinderen en zit al meer dan tien jaar in een rolstoel. "In huis red ik me aardig met de rolstoel", vertelt ze. ‘De thuiszorg komt zo’n vijf keer per dag langs." Anita kwam in een rolstoel terecht door de spierziekte MS. Een paar jaar geleden kreeg ze een herseninfarct en daardoor heeft ze nog maar amper kracht in haar rechterhand. Thuis kijkt ze graag sport op tv, maar ze gaat er ook graag nog op uit. "Als ik eropuit ga, moet er altijd van tevoren gekeken worden of ik naar binnen kan en of er een mogelijkheid is om naar het toilet te gaan."

‘Eigenlijk zou iedereen voor een dagje in een rolstoel moeten zitten om te zien hoe dat is,’ stelt Daphne Bol-Rensen. Toen ze in 2018 voor het eerst meeging op de Zonnebloemboot, werd ze direct vrijwilliger. Ze begon in het team Wehl/Nieuw-Wehl, en is tegenwoordig voorzitter van Zonnebloem Gemeente Doetinchem. Samen met drie andere vrijwilligers heeft ze de fototentoonstelling naar Doetinchem gehaald. De voorzitter vertelt dat de gemeente enthousiast reageerde op de aanvraag. "Ze zijn erg blij dat de tentoonstelling er komt en werken goed mee."

Anita vertelt dat mensen zich vaak niet goed kunnen inleven in iemand in een rolstoel. "Laatst ging ik met mijn dochter naar trouwjurken kijken. Ze had toen van te voren gebeld of het mogelijk was om met een rolstoel binnen te komen, aan de telefoon zeiden ze van wel, maar toen ik aankwam was dat niet het geval." Ook in de fototentoonstelling komt deze worsteling naar voren. ‘Het zou al een mooi begin zijn als winkeliers kijken naar de drempel voor hun deur", vertelt Daphne. Anita vertelt lachend dat ze de rolstoel uiteindelijk met vier man naar binnen hebben gedragen. "Je houdt er geen rekening mee totdat je er zelf mee in aanraking komt," zegt ze.

Op 2 juni haalt Anita, samen met een ander, het doek van de foto’s en opent daarmee de tentoonstelling. Ze heeft eerder ook haar verhaal gedeeld in een blad van de Zonnebloem, daar kreeg ze veel reacties op. "Onbewust lezen toch heel veel mensen dat", bevestigt Daphne.

Meer
bewustwording
na het zien
van de
tentoonstelling


Op 2 juni wordt om 13.00 uur de tentoonstelling geopend. Wim de Bundel, directeur van Zonnebloem Nederland, deelnemers en vrijwilligers van de verschillende teams van Zonnebloem Gemeente Doetinchem zullen aanwezig zijn. "Onze deelnemers herkennen het verhaal natuurlijk al, dus het is juist goed als er ander publiek op afkomt", vindt de voorzitter. Anita is het daar mee eens. ‘Ik hoop dat mensen zich na het zien van de tentoonstelling meer bewust worden van het feit dat niet alles geschikt is voor mensen met een beperkte mobiliteit."