Vlnr Jort, Maarten en Jart van keet De Dolle Pony in Zelhem. Foto: Roel Kleinpenning

Vlnr Jort, Maarten en Jart van keet De Dolle Pony in Zelhem. Foto: Roel Kleinpenning

Jongeren laten de koning zien dat ze meer doen dan drinken in keet

Algemeen Koningsdag

ZELHEM – Jongeren van De Dolly Pony staan op Koningsdag met een keet langs de route die de koninklijke familie aflegt. Keten komen vaak in het nieuws als plek waar zonder toezicht veel alcohol gedronken wordt. Mediaplatform Kalm An wil dit stigma doorbreken door te laten zien dat de keet veel meer is dan een plek waar een biertje gedronken wordt. Het is ook een plek waar jongeren samenkomen en waar allerlei mooie initiatieven ontstaan.

Door Carla van der Meer

De Dolly Pony is begonnen in een caravan. Die hebben ze ongeveer zeven maanden gehad. “We zaten daar soms met 15 jongens en meiden in”, vertelt jongere Maarten Boesveld. De caravan staat op het erf bij zijn ouders. Sinds en week of tien hebben de leden van De Dolle Pony een heuse keet. Gratis op de kop getikt door jongere Jart Akersmit. Een detail was dat de keet volgepakt was met hooibalen die er eerst uit moesten. “Daar zijn we druk mee geweest”, zegt Jart. 

De vriendengroep, bestaande uit zo’n 30 personen met de gemiddelde leeftijd van 17 tot 18 jaar, is nu druk bezit om de keet op te knappen. Er moeten nog ramen in, want daar hangt nu plastic voor, er komt ook nog een nieuwe vloer en een nieuw plafond in. Verder wordt de bar wat aangepast. Samen pakken ze de klussen aan, waarbij iedereen zijn of haar eigen specialiteit heeft. “We hadden in de wei een paar pony’s die erg wild waren”, vertelt Maarten. “Zo zijn we aan de naam De Dolly Pony gekomen.”

Ze vinden het leuk om met de keet op de route te staan bij Koningsdag. “Alleen de vele regels zijn wel jammer”, vindt Jart. “We mogen geen bier drinken, niet roken en we moeten het kalm aan doen.”

Schoolvrienden
De jongeren zijn allemaal oude vrienden van school. “Ik ken Jart al van de peuterspeelzaal”, zegt Maarten. “We komen zo’n twee keer in de week samen voor de gezelligheid, plezier te maken, maar ook om te bespreken wat we bijvoorbeeld met carnaval gaan doen. De meeste jongeren komen van het platteland, maar we hebben er ook jongeren uit de stad bij.” Maarten volgt een opleiding tot lasser, MAG- en TIG-lassen. Jart loopt stage bij een agrarisch loonwerker en Jort Kamperman bij een veehouderij. Hij wil later graag een eigen veehouderij of loonbedrijf.

Bij de keet zijn we met allemaal vrienden samen”, zegt Jort. “Anders is hier niet veel te doen. Er zijn in het jaar een paar tentfeesten en wat kermissen in de buurt. Dat zijn dan een paar weekenden dat we samen weg zijn. We hebben hier een gezellige vriendengroep en we zien elkaar elk weekend. We praten over het werk en over wat we meegemaakt hebben.” 

“Hier ontmoeten we elkaar”, geeft Maarten aan. “Zonder keet zit je thuis op de bank. De keet is mooi dicht bij huis. Dat is fijn. Als er wat is, helpen we elkaar en we kunnen elkaar altijd bellen. Bovendien zijn we hier met jongeren van onze eigen leeftijd. Dat heb je niet in een kroeg. We kunnen hier ook onze eigen muziek luisteren via Spotify, zoals Boh Foi Toch, Bökkers en Duitse schlagers. We vragen meestal 10 euro voor drinken op een avond, maar vrienden brengen ook meestal wel iets te drinken of te eten mee. Mijn ouders komen af en toe een hapje brengen en we hebben een goed contact met de wijkagent. Hij komt ook wel eens kijken.”

Ontmoetingsplek
“We komen vaak in keten en we zien dat de jongeren daar meer doen dan alleen drinken”, aldus Ricardo Jonker, verslaggever van Kalm An, het mediamerk voor jongeren in de grensstreek, van de gemeenschappelijke regionale omroepen (RPO). “Want dat imago heeft de keet. En dat beeld willen wij doorbreken. We zien dat de jongeren bezig zijn met plannen, bijvoorbeeld voor carnaval of een wagen bouwen voor een bloemencorso. Het is een ontmoetingsplek voor jongeren. Het mag wel een keer onder de aandacht gebracht worden dat er ook veel positieve dingen gebeuren in de keet. Dat kunnen we met Koningsdag laten zien.”

De NOS is dan aanwezig. “Als het goed is, komt de Koning even met de jongeren praten. Er wordt een container neergezet die de uitstraling heeft van de echte keet, compleet met crossmotoren, stikkers en een zendmastje. Natuurlijk wordt er een biertje gedronken, maar er hangt ook een hele waslijst aan regels bij de keet waaraan de jongeren zich moeten houden. De keet leeft in het buitengebied. Keten bestaan al tientallen jaren. We merken, nu alles duurder wordt, dus ook het uitgaan naar een café, dat er meer keten komen. Het uitgaan op het platteland is anders dan in de stad. We zien dat jongeren hier liever op hun eigen erf zitten en zelf kunnen uitkiezen met wie ze omgaan en welke muziek er gedraaid wordt. Het is ook ondernemen, vriendschap en met z’n allen elkaar helpen en voor elkaar klaarstaan.”

Kalm An focust zich op wat jongeren tot en met 30 jaar meemaken, waar ze blij van worden en waar ze zich zorgen over maken.

Het mediaplatform werkt samen met studenten van de hbo-opleiding Journalistiek van Windesheim in Zwolle en met Beeldbrengers Doetinchem. De redactie van Kalm An zit bij Omroep Gelderland in.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant