Schuttersgilde Sint Martinus Gaanderen in vol ornaat. Foto: PR
Schuttersgilde Sint Martinus Gaanderen in vol ornaat. Foto: PR fotojac

Gaanderfest, schuttersconcours en kermis

Cultuur

GAANDEREN – Honderdvijftig jaar geleden ontstond het schuttersgilde Sint Martinus Gaanderen. Ter ere hiervan is er een jubileumboek geschreven, wordt op zaterdag 25 juni het Gaanderfest gevierd en is er op zondag 26 juni een feestelijk schuttersconcours met vijftien verenigingen uit Kring de Achterhoek.

Door Josée Gruwel 

Pastoor Luyck was de aanstichter van Sint Martinus Gaanderen. In 1871 ging hij van start met de compagnie Sint Martinus. Volgens overlevering bestond die uit dertien jonge, onverschrokken, vrijgezelle kerels die als ze trouwden hun taak neer moesten leggen. Die taak bestond uit het beschermen van het dorp. Dus er werd met wapens geoefend. Ook moesten ze bijspringen bij brand of watersnood. Maar omdat ze daar geen dagtaak aan hadden, werden ze door de pastoor ook ingezet bij hand- en spandiensten voor de kerk. ‘Als dank was er elk jaar een feestje, daar is al vrij snel de jaarlijkse kermis uit ontstaan’, zo valt te lezen in het jubileumboek ‘Anderhalve eeuw Schuttersgilde Sint Martinus Gaanderen’. Het 582 pagina’s tellende boek, samengesteld door Jos Heutinck, Bart Stevens en Martin Booiman, geeft een inkijk in de rijke historie van het Gaanderense schuttersgilde. “Het is een prachtig boek”, aldus voorzitter Gerard Huntink.
Door corona werden de jubileumfestiviteiten uitgesteld. Er was alleen in september 2021 een receptie, waarin burgemeester Boumans de Koninklijke Erepenning uitreikte, een bijzondere onderscheiding voor de oudste vereniging uit de gemeente Doetinchem.

Gaanderfest
Nu kan het jubileum alsnog gevierd worden. Op zaterdagavond 25 juni is het Gaanderfest, ‘kleintje kermis’, in de feesttent op Sportpark de Pol. De tent, waarin plaats is voor zo’n duizend personen, gaat om 20.00 uur open. De muziek op deze jubileumavond wordt verzorgd door het ‘Bandje voor de Sfeer’. Wie een ticket aan de kassa bij de tent koopt, betaalt 15 euro. In de voorverkoop kost een ticket 12 euro 50, te verkrijgen bij ’t Pömpke Verhuur en bij Koenders ’t Ware Huis in Gaanderen. Bij het kopen van twee kaarten krijgt men het jubileumboek gratis. Wie geen kaarten koopt maar toch graag het boek heeft, kan dit voor 25 euro halen bij Koenders ‘t Ware Huis. Diegene die vorig jaar het jubileumboek hebben gekocht met de twee vrijkaarten hebben op de jubileumavond met deze kaarten vrij entree. Wie vast in de stemming wil komen kan op www.stmartinusgaanderen.nl een filmpje bekijken. Officier Harry Scholten: “Ook leden van schuttersverenigingen uit de buurt verheugen zich op ons feest.”

Schuttersconcours
Na drie jaar waarin door corona geen schuttersconcoursen werden gehouden, vindt op zondag 26 juni het schuttersconcours van ‘Kringdag de Achterhoek’ plaats. Vijftien verenigingen uit Kring de Achterhoek, de grootste van het land, doen er mee. “Elf jaar geleden organiseerden we voor het laatst een dergelijk concours,” aldus Klenner en Scholten die beiden zitting hebben in de concourscommissie. Scholten: “Het draaiboek telt zo’n tachtig pagina’s, maar de organisatie loopt tot nu toe op rolletjes. De enige grote verandering is dat er nu op de velden kunstgras ligt. Dat vraagt hier en daar om een andere benadering. Om 9.00 uur die zondag is de ontvangst in ons clubgebouw, waar koningsparen en genodigden zich verzamelen. Na welkom en toespraken biedt de burgemeester erewijn aan door de gemeente Doetinchem, een oud ritueel. Om 11.00 uur is de officiële opening met een vendelhulde en vlaggen hijsen. Daarna volgt een defilé met marswedstrijden door het dorp, waarbij de schutterijen zich presenteren. ‘s Middag, rond 13.30 uur, volgen op het terrein van De Pol de verschillende wedstrijdonderdelen waarbij onder andere vendeliers, muziekkorpsen, majorettes, schutters, bielemannen, marketensters en kringkoningen in actie komen. Rond 18.00 uur volgt de prijsuitreiking, waarbij onder andere de jeugdkoning, de kringkoning en de kringkeizer worden ingehuldigd. Klenner: “We hopen op mooi weer.”

Toekomst tegemoet
Met de kermis, op 10 tot en met 13 september, wordt het jubileumjaar afgesloten. Huntink: “We hopen dat die door kan gaan. Speciaal op dinsdagmorgen is dan het keizerschieten. Dat doen we om de vijf jaar. Alle koningen kunnen dan schieten om keizer te worden.” Daarna zet de vereniging haar geschiedenis voort, een geschiedenis waarin de doelstelling steeds hetzelfde is gebleven: Gaanderense en gildetradities handhaven en het bevorderen van sociale, culturele en sportieve activiteiten binnen en ten dienste van de Gaanderense gemeenschap. Naast het ondersteunen van activiteiten, waaronder muziek- en vaandelhuldes tijdens carnaval, paasvuur, Koningsdag, dodenherdenking, avondvierdaagse, St. Maarten lampionnenoptocht en bij de intocht van Sinterklaas blijft de belangrijkste taak het organiseren van de jaarlijkse kermis. “Met een eigen clubgebouw en de terreinen van De Pol voor de deur is ons schuttersgilde bevoorrecht”, aldus Huntink. “We beschikken nu over een drumfanfare, majorettekorps, vendeliers, hand- en kruisboogschutters, luchtgeweerschutters, bielemannen, marketensters en officieren. Hiermee kan Schuttersgilde Sint Martinus Gaanderen, met circa honderdveertig leden, de toekomst tegemoet.” 

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant