
Ludgerbeeld veilig aangekomen in Zelhem
CultuurZELHEM – Het markante beeld van Ludger en Bernlef heeft een nieuwe plek gekregen naast het Ludgerkerkje bij Museum Smedekinck. Woensdag werd het beeld voorzichtig op een aanhanger gehesen bij het Ludgercollege in Doetinchem en per tractor naar Zelhem gebracht.
Door Mirjam Rensink
“Ik had wel een beetje pijn in mijn buik van het transport”, zegt voorzitter van den Born van Stichting Museum Smedekinck. “Maar het is goed gegaan en we zijn zeer dankbaar dat wij dit prachtige beeld hebben gekregen.” Het beeld is gemaakt door beeldhouwer Frans Cox uit Maasdriel en stelt de heilige Ludger voor samen met muzikant Bernlef. Die trok met hem mee door het land om het evangelie te verkondigen nadat hij door Ludger was genezen van zijn blindheid. Ludger kwam in 792 bij Wichmond de IJssel over en stichtte in Zelhem een kleine kerk. Een replica van die kerk is te zien bij Museum Smedekinck.
Voordat het beeld wordt onthuld, is er nog wat discussie te horen. Zelhemmers die blij zijn dat het beeld hier komt te staan en Doetinchemmers die het jammer vinden dat er voor het beeld geen plek is gevonden in hun stad. Het beeld is altijd beeldbepalend geweest voor het Ludgercollege en prijkt op veel foto’s van leerlingen van die school. De school sluit dit jaar haar deuren omdat er twee nieuwe scholen zijn ontstaan waar het Ludger in opgaat.
Oud-conrector Noel van Cleef legt de keuze voor Zelhem uit. “Het is beeld is zeer kwetsbaar, het bestaat uit vijftig losse delen die aan elkaar zijn gemetseld. We hadden een keer een foodtruck staan bij een feestje op het Ludgercollege en toen die wegreed raakte hij het beeld. Toen viel het hoofd van Ludger eraf. Wij denken dat het hier veiliger staat dan bijvoorbeeld in de binnenstad van Doetinchem. Maar ik kan de mensen van Smedekinck wel aanraden om een goede metselaar en voeger te vragen om het beeld weer toekomstbestendig te maken.”
Bij de onthulling van het standbeeld waren ook een aantal mensen uit de Duitse stad Werden aanwezig. Zij hadden eerder die ochtend de sterfdag van Ludger herdacht in de abdij in het centrum van die stad. Ludger stierf op 26 maart 809 en hij ligt begraven in Werden. De onthulling van het standbeeld bij Museum Smedekinck vond daarom ook op die dag plaats.










