
De workshops starten bij De Stadsboerin, op het terrein van de voormalige Kruisberg-gevangenis in Doetinchem. Foto's: Luuk Stam
Levi leert kinderen over het buitenleven: ‘De natuur is zó mooi!’
NatuurDOETINCHEM – Zelf is hij vrijwel altijd buiten, al van jongs af aan. Als outdoor- en wildernisexpert in opleiding wil Levi Willems (18) de liefde voor de natuur aan anderen meegeven. Zijn grote droom is om dat ooit te doen als gids tijdens (berg)tochten in het buitenland. In Doetinchem kunnen kinderen nu al met hem op pad.
Door Luuk Stam
Wie met Levi Willems een ronde door de Kruisbergse bossen maakt, ervaart de natuur direct anders dan anders. Neem alleen al het fluiten van de vogels, hoog in de bomen. “Dit is de groene specht, dat lachende geluid”, zegt de jonge Doetinchemse gids, zijn vinger wijzend in de lucht. En deze? “De Vlaamse gaai!” Het zandpad waar we lopen, is verlaten. Het lijkt even stil in het bos, maar niet voor lang. Willems: “Hoor je dat? Weer die lach, weer die specht. Er speelt zich continu zoveel af in de lucht, ik vind dat fascinerend.”
Toegegeven, het is nog maar sinds kort dat hijzelf zo bewust naar het fluiten van de vogels luistert. Hij gebruikt er een speciale app voor. De vogelgeluiden kwamen onlangs uitgebreid aan bod in de mbo-opleiding outdoor en wildernis, die Willems volgt bij buitensportcentrum De Voshaar in Eibergen. Het is de enige plek in Europa waar een dergelijke opleiding wordt aangeboden. Samen met docenten en studiegenoten trekt de Doetinchemmer er geregeld op uit voor meerdaagse trainingsexcursies in het buitenland, recent nog naar de Franse Alpen.
![]()
Levi Willems gaat graag op pad in de natuur, sinds kort organiseert hij in de Kruisbergse bossen bushcraft-workshops voor kinderen.
Vuurtje
Toch is hij niet van plan om te wachten met het delen van zijn passie totdat zijn opleiding erop zit. Sinds dit voorjaar organiseert Willems in Doetinchem maandelijks zogeheten bushcraft-workshops, voor kinderen van 8 tot en met 13 jaar. De outdoorexpert in spe leert de jongere jeugd daarbij onder meer over verschillende soorten planten, bomen en vogels en over hoe je eten vindt in de natuur. Na de bosronde maken ze samen boven een zelfgemaakt vuurtje een maaltijd klaar bij de tipitent op het terrein van de voormalige Kruisberg-gevangenis.
‘De balans, hoe alles in de natuur samenwerkt ik vind dat ontzettend mooi’
Op dit terrein is ‘De Stadsboerin’ gevestigd, waar Willems letterlijk en figuurlijk kind aan huis is. Zijn moeder Ellen stond in 2019 aan de wieg van dit initiatief en is nog altijd het gezicht van deze onderneming waarin de natuur een hoofdrol speelt. Zo is er hier een grote groentetuin te vinden, net als een boomgaard, een voedselbos, een vlindertuin, schapen en kippen. De naastgelegen herberg heeft een kleine winkel, met veel verse producten van eigen oogst. Tevens is er een ontmoetingsruimte met terras, voor koffie met gebak of lunch.
Levi Willems – de jongste van drie broers – werkt hier zelf een aantal dagen per week in de keuken of achter de bar. De tiener helpt eveneens mee bij bijvoorbeeld het opbouwen van een groentekas, of het verzorgen van de dieren. “Eigenlijk ben ik hier bijna elke dag. Ik vind het een prachtig mooie plek, met hetzelfde doel als dat ik heb: mensen dichterbij de natuur brengen. Voor mij later geen kantoorbaan, zeker niet. Soms ontkom ik er niet aan om even achter de laptop te moeten zitten, maar ik vind het altijd fijn als ik weer naar buiten kan.”
Dat is nooit anders geweest: “Mijn broers en ik waren vroeger altijd buiten aan het spelen, kikkers vangen of in bomen klimmen. En mijn moeder heeft nu alweer heel wat jaren deze plek, dan krijg je dat natuurlijk mee. Bij mij is het in een stroomversnelling gekomen nadat ik twee jaar terug voor het eerst met vrienden ging wildkamperen in de Ardennen, dat vond ik geweldig. Over de natuur en ván de natuur kun je zoveel leren. De balans, hoe alles samenwerkt, ik vind dat ontzettend mooi. Dan wil ik daar ook anderen over vertellen.”
Meer verhalen
Zijn bushcraft-middagen zijn keer op keer volgeboekt. De kinderen die eropaf komen hebben vaak zelf al de nodige kennis op dit vlak. “Maar het gebeurt ook dat het eerder de ouders zijn die zeggen van: ‘Het lijkt mij heel goed als mijn zoon of dochter hier iets meer feeling voor krijgt’. Het mooie is: als die kinderen eenmaal buiten zijn en bezig zijn, dan willen ze niet meer stoppen. Mijn workshop duurt in principe twee uur, maar het loopt bijna altijd uit. Dan vragen ze van: ‘Heb je nog meer van die mooie verhalen?’ Die reacties vind ik heel tof.”
![]()
De Doetinchemmer gaat zelf geregeld op pad voor tochten in het buitenland, zo was hij onlangs nog in Franse Alpen.
Tips van deze kenner? “Het is handig om altijd iets van een verbanddoosje bij je te hebben”, aldus Willems. “Die heb ik zelf standaard in mijn rugtas zitten. Want als er middenin een bos of in een afgelegen gebied iets gebeurt, kunnen de hulpdiensten niet snel bij je komen. Daarnaast is het heel belangrijk om geen rotzooi, geen plastic te laten slingeren. Ook als je iets bouwt, zorg dat je het netjes achterlaat. Daarom maken wij een vuur ook nooit te groot.”
Leren doet Willems zelf nog volop. Zo vertrok hij met zijn vrienden die eerste keer naar de Ardennen met veel te weinig eten. Dit jaar in Frankrijk was de voorbereiding beter. Na vier dagen met school trok de Doetinchemmer samen met een vriend verder de Alpen in. Twee keer wisten ze een berghut te vinden, andere nachten was het écht wildkamperen: “Onder een zeil, op de sneeuw. Met goede slaapzak is dat prima te doen. Comfortabel is anders, dat klopt. Maar om daar tussen de bomen en de uilen te slapen, dat is super gaaf.”










