
De Graafschap - Excelsior op zaterdag 1 augustus 2026 in Zelhem
SportZELHEM/REGIO - Thomas Duivenvoorden is komend seizoen de hoofdcoach van De Graafschap en is met zijn selectie in volle voorbereiding op het nieuwe seizoen. 21 juni is die voorbereiding gestart op de velden van ZZC’20 in Zelhem. Zaterdagmiddag 1 augustus om 12.00 uur speelt De Graafschap de laatste oefenwedstrijd tegen Excelsior (Rotterdam) in Zelhem bij ZZC’20.
De Graafschap speelt tegen sterke tegenstanders in de oefenperiode en nu met Excelsior zelfs een club uit de eredivisie. De wedstrijd in Zelhem wordt drie keer 45 minuten gespeeld zodat zoveel mogelijk spelers in actie kunnen komen. Kaarten voor de wedstrijd in Zelhem kosten 6 euro per persoon, die nu via deze link ook al online te koop zijn.
De competitie start voor De Graafschap op zondagmiddag 9 augustus met de uitwedstrijd tegen Helmond Sport. ZZC’20 vroeg de trainer/coach zijn visie te geven op het komende seizoen.
Thomas Duivenvoorden wil herkenbaar team smeden: ‘een ploeg zijn waar wat vanuit gaat’
De Graafschap werkt onder leiding van hoofdtrainer Thomas Duivenvoorden hard aan de ontwikkeling van een nieuwe speelwijze en een sterke teamcultuur. De oefenmeester ziet dagelijks vooruitgang en kijkt met vertrouwen uit naar de start van het nieuwe seizoen, al benadrukt hij dat de selectie nog versterking nodig heeft.
Volgens Duivenvoorden bood het afgelopen trainingskamp in Boekelo de ideale omstandigheden om als groep stappen te zetten. “Je bent de hele dag samen. Dat helpt enorm bij het bouwen aan een team en het ontwikkelen van een gezamenlijke speelwijze.”
Die speelwijze begint volgens de trainer met verzorgd voetbal van achteruit. “Verzorgd betekent niet traag. We willen bewust opbouwen, dynamisch aanvallen en veel beweging creëren op de helft van de tegenstander. Daarnaast willen we agressief druk zetten en als team compact verdedigen.”
Duidelijke ontwikkeling zichtbaar
De Graafschap oefende deze voorbereiding onder meer tegen FC Utrecht, sc Heerenveen en AEK Athene. Hoewel de uitslagen wisselend waren, kijkt Duivenvoorden vooral naar de ontwikkeling van zijn ploeg. “Uitslagen in de voorbereiding zijn niet het belangrijkste. Tegen Heerenveen waren we simpelweg een maatje te klein tegen een ploeg die al langer bij elkaar speelt. Maar tegen AEK Athene zag ik onze beste wedstrijd tot nu toe. Dat was een duidelijke stap voorwaarts.”
De trainer ziet ook dat spelers steeds beter begrijpen wat er van hen wordt gevraagd. “Het mooiste vind ik dat spelers onderling steeds meer praten over spelsituaties en samen oplossingen zoeken. Dat is vaak nog waardevoller dan de informatie die wij als staf geven.”
Versterkingen welkom
Ondanks de positieve ontwikkeling is de oefenmeester duidelijk over de situatie op de transfermarkt. De Graafschap blijft op zoek naar versterkingen, met name voor de voorhoede. “Het gaat niet om aantallen, maar om kwaliteit. We willen spelers toevoegen die ons direct beter maken. Tegelijkertijd kijken we ook naar de ontwikkeling van de jongens die we al hebben.”
Een van de nieuwkomers is Clint Leemans. De middenvelder maakte tijdens de eerste trainingen direct een goede indruk. “Clint brengt de kwaliteit die we zoeken. Maar uiteindelijk geldt voor iedereen hetzelfde: je moet het hier en nu laten zien, met en zonder bal.”
Samen aanvallen, samen verdedigen
De basis van Duivenvoordens voetbalfilosofie is eenvoudig. “Samen aanvallen en samen verdedigen. Voetbal is een teamsport. Het aanvallen begint bij de doelman en het verdedigen bij de spits. Als iedereen zijn bijdrage levert, maak je elkaar beter.”
Daar hoort ook bij dat de ploeg risico’s durft te nemen. Door hoog druk te zetten ontstaat ruimte achter de verdediging, maar dat ziet de hoofdtrainer niet als een probleem. “Als je compact vooruit verdedigt, geef je ruimte weg achter de laatste lijn. Dan moet je een plan hebben om die ruimte te verdedigen. Daar werken we iedere dag aan.”
Nog geen doelstelling
Hoewel de competitie snel dichterbij komt, wil Duivenvoorden nog geen concrete doelstelling uitspreken. Eerst moet duidelijk worden hoe de selectie er uiteindelijk uit komt te zien. “Het is nog te vroeg om daar iets over te zeggen. We zijn nog bezig met versterkingen. Pas wanneer de groep compleet is, kun je realistische verwachtingen uitspreken.”
Toch weet de trainer al wel wat hij wil zien van zijn ploeg. “Ik wil een team waar iets van uitgaat. Een ploeg waarvoor supporters graag naar De Vijverberg komen en waar de regio trots op kan zijn. Dat is waar we naartoe werken.”
Thuis in de Achterhoek
Naast het voetbal geniet Thomas zichtbaar van zijn nieuwe omgeving. Zijn gezin woont inmiddels ook in Doetinchem, iets wat hem veel rust geeft. “Dat mijn vrouw en kinderen dichtbij zijn, is ontzettend belangrijk. Daarnaast voel ik me thuis in de Achterhoek. De mentaliteit van hard werken en normaal doen spreekt me erg aan.”
Als onderdeel van het trainingskamp bezocht de selectie vrijdag gezamenlijk de Zwarte Cross. “Dat hoort er ook bij. Het is mooi om iets van de cultuur van de regio mee te krijgen.”








