Vlnr Eric Wichgers, Marleen Leurs, Pascal van der Maas en Everdien Boesveld. Foto: PR

Vlnr Eric Wichgers, Marleen Leurs, Pascal van der Maas en Everdien Boesveld. Foto: PR

Achterhoekse organisaties werken samen aan efficiënte zorg en welzijn

Zorg

DOETINCHEM - Achterhoekse welzijnsorganisaties gaan nauwer samenwerken. Afgelopen donderdag tekenden zij de overeenkomst Welzijn Achterhoek, bedoeld om inwoners sneller en dichter bij huis te helpen.

Door Hans Hissink

Volgens Sociaal Werk Oude IJsselstreek, Welcom uit Montferland, Buurtplein uit Doetinchem, Figulus Welzijn uit Aalten en Stadskamer is samenwerking nodig, omdat inwoners steeds vaker met meerdere problemen tegelijk kampen, zoals geldzorgen, eenzaamheid of mentale klachten. Die vragen passen niet in één loket. Daarom willen zij één duidelijk aanspreekpunt vormen voor gemeenten en partners in de regio.

Volgens Eric Wichgers, directeur-bestuurder van Figulus Welzijn, is de ondertekening een belangrijke stap. “Tien jaar geleden hadden we het hier ook al over. Wij willen bestaande sociale netwerken sterker maken, zoals buurthuizen, wijkverenigingen en lokale initiatieven. Daar weten mensen vaak goed wat er speelt in een dorp, wijk of buurt.”

Wichgers noemt ook het naoberschap belangrijk. “We kunnen in de Achterhoek laten zien dat verandering in zorg en welzijn ook anders kan. Niet alles hoeft meteen professionele zorg te zijn. Soms helpt het al als buren, verenigingen of vrijwilligers iemand weer op weg helpen.”
Ook jongeren krijgen aandacht. Via initiatieven zoals de Noaber-competitie leren zij bewegen én iets doen voor hun omgeving. Daarmee willen de organisaties laten zien dat welzijn niet alleen gaat over hulp bij problemen, maar ook over meedoen, ontmoeten en gezond blijven.

Pascal van der Maas, directeur-bestuurder van Welcom Montferland en Sociaal Werk Oude IJsselstreek, vindt dat hulp anders moet worden georganiseerd. “Vaak zien we problemen al lang van tevoren aankomen. Door aanwezig te zijn in buurten en wijken kennen wij mensen al en zij ons. Zo kunnen wij signalen oppakken voordat het problemen zijn geworden. Vroege hulp kan voorkomen dat problemen groter worden en de druk op de zorg verder toeneemt.”

Marleen Leurs, directeur-bestuurder van Buurtplein, ziet dat mensen met mentale klachten vaak eerst bij de huisarts of GGZ terechtkomen. “Maar niet iedereen heeft zware zorg nodig. Soms kan een buurtcoach, maatschappelijk werker of welzijnsorganisatie al helpen.”

Voor inwoners moet de samenwerking vooral duidelijkheid geven. Zij moeten weten waar zij kunnen aankloppen en wie met hen meedenkt. In sommige gevallen kan ondersteuning vanuit welzijn eerder helpen dan zwaardere zorg. Bijvoorbeeld door te kijken naar daginvulling, contact in de buurt of praktische hulp. Volgens de organisaties moeten inwoners in de hele Achterhoek dezelfde kansen krijgen, ongeacht waar ze wonen. Door samen te werken kunnen kennis, voorbeelden en goede ideeën makkelijker worden gedeeld.

Everdien Boesveld, directeur-bestuurder van Stadskamer, sluit zich daarbij aan. “Vragen van inwoners worden groter en ingewikkelder. Dit kun je niet meer alleen oppakken. Daarvoor heb je elkaar nodig, en ook elkaars kennis en ervaring. Problemen eerder worden gezien en aangepakt. Er zijn niet genoeg mensen om de zorg te blijven organiseren zoals nu. Daarom moeten inwoners, netwerken en gemeenschappen eerder een rol krijgen.”

Volgens de initiatiefnemers is de ondertekening pas het begin. Meer organisaties kunnen zich aansluiten. Na de zomer komt er een grotere bijeenkomst over de samenwerking en over onderwerpen die als eerste aandacht krijgen, zoals mentale gezondheid, eenzaamheid en het vroeg herkennen van problemen.
Met de samenwerking willen de organisaties inwoners sneller en beter helpen en voor gemeenten een duidelijke gesprekspartner zijn. Voor inwoners moet het resultaat vooral merkbaar zijn in het dagelijks leven: minder zoeken, minder wachten en eerder hulp.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant